5W 8W Modern Led Mirror Light AC90-260V Wall Mounted Industrial Wall Lamp Bathroom Light Waterproof Stainless Steel Vanity Light
4.652+ sold
39% OFF
Buy on AliExpress
You will be redirected to AliExpress to complete your purchase
Specifications
Brand Name
GAHADA
Is Bulbs Included
Yes
High-concerned chemical
None
Power Source
AC
Luminous Flux
Installation Method
self-contained
Installation Type
Wall Mounted
Item Type
Wall Lamps
Warranty
2
Number of light sources
> 20
Lighting Area
10-15square meters
Is Dimmable
No
Switch Type
Knob switch
Model Number
33
Light Source
LED bulbs
Style
Modern Style
Certification
CE, CCC, FCC, FCC, CCC
Use
Daily Lighting
Shade Direction
Up & Down
Origin
Mainland China
is_customized
No
Application
Bed Room, Bathroom
Material
Stainless steel
Shade Type
Acrylic
Is Smart Device
Base Type
Wedge
Body Material
Stainless steel
Features
Makeup Mirror Lights
Technics
Plated
Voltage
90 - 260 V
Product Description
Features:
3. Evenly distributed LEDs, flicker-free and anti-glare light, keep your eyes away from exhaustion.
Note: Please turn off the power before connecting the power cable with the reserved line.
Specifications:
Iutput Voltage: AC 90-265V
Input Current: 0.04A
Input Frequency: 50/60
Power: 5W/8W
Type of LED: 2835
Quantity of LED: 32pcs/48pcs
Body Color : Sliver
Body Material :Stainless steel
Lampshade Material : PC/Acrylic
Luminous Flux: 400lm
Light Color: Natural White (4000K)
Luminous Efficiency: 100LM/W
Beam Angle: 120°
Color Rendering Index: >80
Water Resistance: IP44
Work Temperature: -20℃—40℃
Storage Temperature: -20℃—65℃
Package list:
1 * Light
1 * Base
1 * Accessory Kit
Pros & Cons
Pros
  • Waterproof stainless steel for bathroom
  • Bright 4000K white light 400 lumens
  • Easy knob switch control
  • Modern industrial style
Cons
  • Not dimmable
  • Bulbs included but fixed
  • Wedge base type
  • 10-15 sqm coverage only
Common Questions
What material is this LED mirror light made from?
Stainless steel body and base, acrylic shade.
What power and voltage does this wall lamp support?
5W or 8W LED, AC 90-260V, luminous flux 249-2000lm.